اخبار

کرسی علمی «قره باغ و چالش های ژئوپولیتیکی ایران» در دانشگاه لرستان برگزار شد

۱۴۰۲/۰۸/۰۱

کرسی علمی، ترویجی با موضوع «قره باغ و چالش های ژئوپولیتیکی ایران» در دانشگاه لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه لرستان، این کرسی، روز دوشنبه، اول آبان ماه سال جاری در سالن شهید میربهرسی دانشگاه لرستان برگزار شد.

دکتر علی امیری، عضو هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه لرستان به عنوان ارائه دهنده در این کرسی، موضوع را از نگاه تاریخی، جغرافیای سیاسی و ژئوپولیتیکی، تشریح و تبیین کرد.

دکتر امیری مفهوم ژئوپولیتیک را توضیح داد و تاریخ جنگ های حادث شده در منطقه قره باغ را تبیین کرد.

همچنین، در بحث وجود راه های استراتژیک ترانزیتی برای ایران، چالش های ژئوپولیتیکی اختلافات بین کشور آذربایجان و ارمنستان برای ایران را تشریح کرد.

دکتر امیر آهنگران، عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه لرستان و دکتر محسن بیات، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه لرستان نیز به عنوان داوران این کرسی، دیدگاه های خود را در رابطه با چالش های ژئوپولیتیکی بحران قره باغ، تشریح کردند؛ از جمله اینکه یکی از بهترین راهکارها، شکل گیری اتحاد بین کشورهای گوناگون ذینفع از جمله ایران، روسیه، آذربایجان، ترکیه و ... است و اینکه ایران در قالب این اتحادها، نقش دیپلماتیک و اثرگذار خود را بیشتر و پررنگ تر کند.

مدیریت این کرسی را دکتر داریوش نظری، عضو هیئت علمی گروه تاریخ و باستانشناسی دانشگاه لرستان برعهده داشت.

در این کرسی، اعضای هیئت علمی و دانشجویان حاضر در نشست نیز نقطه نظرات خود درباره بحران قره باغ و چالش های ژئوپولیتیکی ایران، بیان کردند.

برگزاری کرسی های علمی، ترویجی، باعث تقویت فرهنگ گفت وگوهای علمی و تخصصی در سطح دانشگاه ها می شود.

دانشگاه لرستان نیز به صورت پیوسته با موضوعات مختلف، کرسی های علمی، ترویجی برگزار کرده است که در آینده نیز تداوم دارند.

گزارش تصویری

۱۴۰۲/۰۸/۰۱ - ۱۲:۵۸
۴۹۳ بازدید